ФА Куп

Лестер го елиминираше Манчестер јунајтед од ФА Купот (ВИДЕО)

Лестер е последниот полуфиналист во ФА Купот откако со 3-1 го доби мечот со Манчестер јунајтед. 

Лестер во овој натпревар влезе без победа против Манчестер јунајтед во последните 13 меѓусебни дуели, тимот на Брендан Роџерс ја прекина таа лоша серија во вистинско време.
 
Мечот беше отворен во 24. минута кога по едно лошо додавање на Фред, Ихеначо постигна гол за водство на Лестер од 1-0.
 
14. минути подоцна Манчестер јунајтед дојде до израмнување, по асистенција од Погба, Гринвуд постигна гол за 1-1.
 
По седум минути игра во второто полувреме, Тилеманс го врати водството на Лестер, сега од 2-1, а на десетина минути до крајот Ихеначо со својот втор гол ги постави конечните 3-1.

„Сакајќи ја Америка и должејќи ѝ ја првата верност нејзе, ние ќе бидеме безвредни синови и ќерки на Америка ако немаме љубов во нашите срца за почвата што нè хранеше во нашето детство, за јазикот што го зборуваме и што го немаме заборавено...“

повеќе

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе