Ги олади „каталонците“

Леонардо објасни зошто Нејмар тренира сам и испрати порака до Барселона: Нема никаков напредок во преговорите

Спортскиот директор на ПСЖ, Леонардо вели дека Нејмар работи по индивидуална програма на својот фитнес па затоа не тренира со групата, и додава дека нема никаков напредок во преговорите за негово заминување.

Барселона и ПСЖ оваа недела прв пат имаа лице во лице преговори за трансфер на Нејмар, делегација на „каталонците“ беше во Париз на средба со спортскиот директор на „светците“, Леонардо.

Медиумите открија одредени детали од состанокот и во кој правец се одвивале разговорите. Двата клуба се на иста бранова должина за тоа дека Филипе Кутињо може да биде дел од зделката, но вториот играч и сумата која ја бара ПСЖ остануваат камен за препнување.

Леонардо денеска даде кратко интервју за Радио Монте Карло и директорот на ПСЖ ја олади Барселона.

„Сите знаат дека има преговори за Нејмар, но нема никаков напредок“ – вели Бразилецот.

Напаѓачот вчера тренираше сам, и беше пренесено дека тој нема да биде дел од групата се додека не се разреши неговата иднина.

Леонардо ја објасни и оваа ситуација и рече: „Ваквите стории не се вистините. Нејмар не е отстранет од групата. Едноставно работи по индивидуална програма за да го достигне фитнесот на другите. Тој е играч на ПСЖ, има уште три години од договорот. Мора во предвид да ги земеме сите аспакети, се да биде на свое место за тој повторно да биде дел од групата и да почне да игра“.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе