НБА

Лејкерс со убедлив триумф почна против Денвер, брилијантна партија на Дејвис (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс без проблеми ја доби првата битка против Денвер од финалната серија на западот, победија со 126:114, Ентони Дејвис беше играчот на натпреварот. 

ЛА Лејкерс одигра доминантна партија против Денвер. По неизвесната прва четвртина, езерџиите како да уфрлија во поголема брзина и почнаа да се одлепуваат.
 
На почетокот од последната четвртина Лејкерс водеа и со 27 поени разлика, до крајот на мечот Денвер успеа само да ја ублажи разликата за поразот да не изгледа толку страшно.
 
Ентони Дејвис беше брилијантен, постигна 37 поени, имаше и десет скокови, Леброн Џејс имаше 15 поени и 12 асистенции. Во составот на Денвер, Јокиќ и Мареј постигнаа по 21 поен.
 

И Софија ќе треба да не го запре македонското евро-интегрирање на самиот почеток – и Скопје ќе треба да ја декомунистицира и дејугословенизира својата елита, економија, политика, наратива и медиуми.

повеќе

На светов има доволно место и за доктори и за антиваксери, и за научници и инженери, како и за рамноземјани и антимаскери, за уметници и фантазери.

повеќе

Во Законот кој е предложен воопшто не се цели на попишување на реалната состојба на терен, туку се цели на попишување на сите возможни граѓани заради задоволување на политички цели.

повеќе