НБА

Лејкерс со пораз почна и против Хјустон, Мајами е на чекор до конференциско финале (ВИДЕО)

Лос Анџелес Лејкерс убедливо го загуби првиот полуфинален меч во западната конференција откако беше поразен со 112:97 од Хјустон, Мајами со 115:100 го совлада Бостон и поведе со 3-0. 

Лејкерс и во четвртфиналето тргнаа со пораз, тогаш од Портланд, а сега истото им се случи и од Хјустон.
 
Лејкерс имаа водство само на стартот од мечот, половина од првата четвртина, потоа Хјустон дојде до предност која не ја испушти до самиот крај.
 
Харден со 36 поени беше играчот на мечот, Вестбрук постигна 24 поени. Кај Лејкерс Дејвис со 25 поени и 14 скока беше најдобар, Леброн постигна 20 поени.
 
 
Мајами е на прагот да направи сериозно изненадување и да го елиминира Милвоки. Хит синоќа дојдоа и до третиот триумф во полуфиналната серија, славеа со 115:100.
 
Победата беше извојувана благодарение на неверојатната последна четвртина која Мајами ја доби со 40:13.
 
Батлер имаше уште една извонредна партија постигнува 30 поени, одличен беше Адебајо со 20 поени и 16 скокови, Драгиќ мечот го заврши со 15. Во тимот на Бакс, Лопез имаше 22 поени, Адетокумбо имаше 21 поен и 16 скокови.
 
 
Резултати:
 
Мајами - Милвоки 115:100 (3-0)
ЛА Лејкерс - Хјусон 97:112 (0-1)

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да покаже демократски капацитети и зрелост очекувана од граѓаните

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе