Покрената постапка

Легендата на Манчестер јунајтед на тапет кај ФА, Сколс обвинет дека се обложил на фудбал дури 140 пати!

ФА покрена постапка против Пол Сколс, легендата на Манчестер јунајтед е обвинет дека дури 140 пати се обложил на фудбал од август 2015 до јануари 2019.

Фудбалската асоцијација на Англија има строги правила за обложување, сите кои се инволвирани во фудбалот не смеат да се обложат на ниту еден фудбалски натпревар или да ставаат облози поврзани со фудбалот (отказ на тренер, следна дестинација на играч и сл.) па последниот кој се најде на тапет е Пол Сколс. 

Денеска е покренато обвинение против легендата на Манчестер јунајтед, ФА вели дека има докази дека Пол Сколс се обложил 140 пати од август 2015 до јануари 2019. 

Поранешниот фудбалер од средниот ред, кој во периодот од февруари до март оава година, 31 ден беше на тренеското столче Олдам, поседува 10% од акциите на петолигашот Салфорд и затоа се смета како фудбалски работник.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе