Си ја отвори душата

Легендата на Арсенал: На коцка изгубив 7 милиони, шмркав кокаин пред тренинг

Поранешниот дефанзивец на Арсенал, Пол Мерсон проговори за своите пороци, вели дека на коцка изгубил се што заработил како фудбалер, и раскажа како шмркал кокаин во такси на пат кон тренинг.

Пол Мерсон 12 години беше дел од „топчиите“, има тве титули шампион на Англија, еден ФА Куп, еден Лига Куп и еден УЕФА Куп на Куповите. Но легендата на Арсенал имал и бурен живот со многу пороци: коцка, алкохол и дрога.

Во колумна за Дејли Мејл, тој сега си ја отвори душата и раскажа како пороците му го уништиле животот.

„Прва пат се обложив кога имав 16 години, за 10 минути во Вилијам Хил ја изгубив целата моја прва плата од Арсенал. И не престанав да се коцкам додека не изгувбив се што заработив, односно околу 7 милиони фунти, куќи, автомобили, бракови, целата пензија и достоинството“ – вели Пол Мерсон.

„Почанв да пијам многу кога имав 18 години и играв на позајмица во Брентфорд. Бев срамежливо момче, па алкохолот ми помагаше да се снаоѓам подобро помеѓи поискусните професионалци. Бев горд што како од шала можев да испијам 12 лименки пиво“.

„Дознам дека не сум добар само во фудбалот, туку и во пиењето, можев да испијам повеќе од сите други“.

„Алкохолот ми направи проблеми со сопругата, а наскоро останав и без дозволата кога мртов пијан го слупав новиот автомобил во бандера“.

Тој некако успевал да одолее на дрогата до 1994, но кратко потоа му се препуштил и на овој порок. Еднаш дури и лажел дека е повреден за да не игра натпревар во Европа бидејќи се плашел дека ќе падне на допинг тест.

„Почнав да одам во еден паб кој работеше цела ноќ. Пиев сам, во талетот шмркав кокаин. Во 8 часот наутро ќе се качев во такси да одам на тренинг, и ќе направев линија на задното седиште“.

„Ме бркаа дилери, еднаш расчистив долг за кокаин со тоа шtо го дадов оргиналниот дрес од Арсенал, па во клубот лажев дека ми го украле“.

Пол Мерсон, кој сега работи како стручен коментатор за Скај Спортс, вели дека нема допрено кокаин 27 години, нема пробано алкохол 2 години, една година се нема обложувано и никогаш не бил посреќен во животот.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе