Квалификации за СП 2022

Лаутаро донесе победа за Аргентина против Перу, Бразил убедлив во дербито со Уругвај (ВИДЕО)

Аргентина со 1-0 го доби квалификацискиот меч за СП против Перу, Бразил со убедливи 4-1 славеше над Уругвај.

Единствениот гол за Аргентина во победата над Перу беше дело на Лаутаро Мартинез во 43. минута од мечот.

Аргентинците се сигурни на втората позиција на табелата и лесно стигнуваат до место на Светското првенство во Катар.

Прв во групата е Бразил кој со 4-1 беше подобар од Уругвај.

Два од погодоците беа дело на Рафиња, еден на Габриел Барбоса, а резултатот го отвори Нејмар.

Чиле со 3-0 беше подобар од Венецуела, Боливија изненадувачки убедливо со 4-0 го совлада Парагвај, немаше голови на мечот меѓу Колумбија и Еквадор.

 

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе