Серија А

Лацио му нанесе тежок пораз на Милан на Олимпико (ВИДЕО)

Лацио со убедливи 4-0 го победи Милан, росонерите одиграа лош меч, а лацијалите ја имаа најдобрата претстава оваа сезона. 

Дербито меѓу Лацио и Милан заврши со неочекувано убедлива победа за домаќините.
 
Дебаклот на росонерите беше најавен уште во четвртата минута кога по асистенција од Закањи, Милинковиќ-Савиќ ја смести топката во мрежата на Милан за водство од 1-0.
 
 
Во 38. минута самиот Закањи се запиша во листата на стрелци и го зголеми водството на Лацио од 2-0.
 
 
Во 67. минута беше направен фаул врз Педро, судијата покажа на белата точка. Луис Алберто биеше прецизино за 3-0.
 
 
Осум минути подоцна Луис Алберто прекрасно асистираше до Фелипе Андерсон кој ги постави конечните 4-0.
 
 
Поразот не е единственото лошо што му се случи на Милан на овој меч, повреди заработија Томори и Калабрија кои може да отсуствуваат во наредните натпревари.
 
Лацио има 37 бода исто колку што имаат Интер и Рома, Милан има бод повеќе од овие три екипи, далеку прв е Наполи со 50 бодови.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе