Куп на Италија

Кутроне е херојот на Милан, победа над Сампдорија за пласман во четвртфинале (ВИДЕО)

Милан по продолженијата победи на гостувањето кај Сампдорија со 2-0 и обезбеди пласман во четвртфиналето од Купот на Италија, со истиот резултат но во регуларниот дел Јувентус ја совлада Болоња. 

Кутроне е херојот на Милан, со два негови гола во продолженијата, росонерите се пласираа меѓу осумте најдобри во Купот на Италија.
 
Во регуларниот дел немаше голови, па натпреварот отиде во две продолженија од по 15 минути. Кутроне го отвори резултатот во 102. минута, а во 108. постигна и уште еден гол со кој ја запечати победата на Милан.
 
Со 2-0 победи и Јувентус на гостувањето кај Болоња, но на овој меч немаше продолженија. Бернардески уште во деветата минута му донесе водство на Јуве, а Кин во 49. ги постави конечните 2-0.
 
Денеска победа во Купот на Италија славеше и Лацио кој со убедливи 4-1 ја совлада Новара.

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе

Денес, кандидати за политички функции се луѓето. Утре, тоа ќе го прават интелигентни машини. И, тие може и ќе победуваат, како што расте незадоволството на граѓаните од човечките политичари.

повеќе

Еден од начините на промовирање подобри меѓуетнички односи помеѓу децата е овозможување подолготраен контакт помеѓу нив што ќе овозможи создавање значајни индивидуални врски помеѓу децата.

повеќе