Арсенал

Кутињо и Вилијан пристигнуваат во Арсенал? Артета прави сериозен тим

Според „Тајмс“, Микел Артета посакува да внесе искуство во Арсенал и да донесе фудбалери кои освојувале трофеи, пред потпис со Арсенал се Влијан од Челси и Кутињо од Барселона. 

Вилијан е слободен фудбалер и се верува дека нема да го продолжи договорот со Челси но нема и да го смени местото на живеење, ќе остане во Лондон. Негов нов тим треба да биде Арсенал.
 
Стигнуваат информации дека Артета го сака и Филипе Кутињо во кој гледа клучна улога во неговиот систем 4-3-3.
 
Се верува дека Барселона му го понудила Кутињо на Арсенал за само 10 милиони евра плус Матео Гендузи кој и онака е отпишан од тефтерот на Артета.
 
Проблем е само платата на Кутињо кој во Барселона заработува повеќе отколку што Арсенал може да му понуди.
 
Сепак се верува дека двете страни можат да најдат заеднички јазик и зделката да биде договорена.

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе