Барселона

Куман е сè поблиску до отказ, на Барселона не ѝ оди

Барселона синоќа се претстави во уште едно бледо издание, одигра само 0-0 на гостувањето кај Кадиз, притисокот над Куман се зголемува до степен што некои тврдат дека Холанѓанецот нема да го дочека следниот натпревар.

Барселона нема победа на последните три официјални натпревари, се редат негативните резултати, а играта не влева надеж дека доаѓаат подобри денови.

Шпанските медиуми постојано пишуваат за иднината на Роналд Куман, неговото столче сериозно се тресе и се очекува наскоро да добие отказ.

Синоќа, во последните моменти од натпреварот, судијата му покажа црвен картон на Куман поради една негова жестока реакција. Прашањето е дали така, со црвен картон ќе заврши неговата тренерска кариера во Барселона.

На потег е претседателот на клубот, Жоан Лапорта кој треба да пресече. Има неколку кандидати за наследник на Куман, а како најсериозен се издвојува Чави.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе