По крајот на дербито против Јунајтед разговараше со новинар на Спорт Клуб

Кулушевски одби да даде интервју на македонски јазик (ВИДЕО)

Дејан Кулушевски одби да даде интервју на македонски јазик, по крајот на натпреварот помеѓу Манчестер јунајтед и Тотнем, напаѓачот разговараше со новинарот на Спорт Клуб и побара да комуницираат на англиски јазик.

Денеска на програмата во Премиерлигата беше дербито помеѓу Манчестер јунајтед и Тотнем, кое помина во знакот на Кристијано Роналдо, кој три пати ја тресеше мрежата на противникот и на „ѓаволите“ им донесе триумф од 3-2.

По крајот на натпреварот новинарот на Спорт Клуб имаше интервју со Дејан Кулушевски, и со оглед на тоа дека фудбалерот има корени од Македонија, почна да говори на хрватски јазик со надеж дека ќе се разберат, дури се обиде да го праша и на македонски јазик.

Сепак, напаѓачот беше зачуден од овој пристап и побара комуникацијата да се води на англиски јазик.

Дејан Кулушевски е роден во Стокхолм, но неговите родители потекнуваат од Македонија и често доаѓа на одмор во Охрид. Има играно за репрезентацијата на Македонија до 16 години, но потоа престана да одговара на повиците и одлучи да го облече дресот на Шведска, кој го носи и ден денес.

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе

Кој кого „мафлосува“, тие нас или ние нив. Чекор напред, три назад, како раковите во Охридското Езеро од моето детство кои исчезнаа во налетот на технолошкиот напредок и уништувањето на животната средина.

повеќе