Примера

Кризата е минато за Барселона, со четири гола ја потопи Севиља (ВИДЕО)

Во возбудлив натпревар Барселона со убедливи 4-0 ја победи Севиља која не заслужи да доживее толку висок пораз.

Натпреварот почна исклучително возбудливо, а за тоа беше заслужна Севиља која за помалку од 20 минути успеа да промаши три идеални шанси, потоа следуваше уште една пропуштена прилика за гостите од Лук Де Јонг, па Барса наплати со камата.

Барселона за осум минути постигна три гола и практично го реши победникот на натпреварот.

Серијата ја отвори Луис Суарез, по центаршут на Самедо тој со ножички реализираше за водство од 1-0. Пет минути подоцна Видал постигна гол за водство на Барса од 2-0.

Во 35. минута Дембеле мајсторски исфрли еден фудбалер на Севиља и ја смести топката во нивната мрежа за убедлива предност од 3-0.

Победата ја завери Меси во 78. минута со убав гол од слободен удар.

До крајот на мечот Барселона остана со двајца играчи помалку. Араухо во 87. минута доби црвен карток откако стартуваше како последен играч во одбраната, Дембеле нешто што не треба му кажа на судијата па и тој доби црвен.

Ова беше четврта победа во низа на Барселона, трета во Примера со која полека но сигурно излегуваат од кризата.

Силите на антиглобализацијата веќе стануваат доволно моќни да и зададат значаен удар на светската економија.

Не се соочуваме со вооружен конфликт, туку со војна на мисли. Чувството на страв, несигурност или територија по самоубиствен напад, никогаш повеќе не можеш да го вратиш.