Одбиена и втората понуда

Кристал Палас го понижи Манчестер јунајтед во преговорите за Ван Бисака, нереална била клаузулата за триумф во ЛШ

Кристал Палас смета дека Манчестер јунајтед не е кадарен да ја покори Европа па ја одбил понудата за Арон Ван Бисака поради бонус кој требал да биде исплатен во случај на триумф во Лигата на шампионите.

Оле Гунар Солскјер го идентификуваше 21 годишниот Англичанец како идеално засилување за десната бековска позиција, но Кристал Палас не се откажува лесно од Арон Ван Бисака и за неговите услуги бара помеѓу 50 и 60 милиони фунти.

„Орлите“ веќе одбија две понуди на „ѓаволите“, а последниот предлог бил отфрлен поради една нереална клаузула.

Како што пренесуваат медиумите од Англија, Манчестер јунајтед понудил 35 милиони фунти, плус 15 милиони фунти во најразлични бонуси поврзани со личните и колективни успеси. Една од додатните исплати била поврзана со триумф во Лигата на шампионите.

Клубот од Селхрст Парк сепак смета дека „ѓаволите“ не се кадарни да ја покорат Европа, а со тоа тие нема да стигнат до бараната сума, па го одбиле предлогот.

Сепак, преговорите помеѓу двата клуба продолжуваат, се верува дека ќе биде пронајден заеднички јазик до крајот на неделата и Арон Ван Бисака ќе стане второ засилување за Оле Гунар Солскјер.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе