Кралот не падна во Минхен, Реал Мадрид направи голем чекор кон финалето (ВИДЕО)

Реал Мадрид со 2-1 победи на гостувањето кај Баерн Минхен и направи крупен чекор кон финалето од Лигата на шампионите.

Актуелниот европски шампион со голем резултат се враќа од Минхен, Баварците не ја искористија предноста на домашен терен, загубија пред своите навивачи, па во Мадрид ќе се обидат да го надополнат промашеното.

Домаќините имаат проблем и со повредени играчи, уште во осмата минута од игра излезе Робен, а во 34. теренот од исти причини го напушти и Боатенг.

Резултатот беше отворен во 28. минута кога Кимих од странична ситуација го совлада Навас кој направи погрешна проценка, мислеше дека бекот на Баерн ќе нафрли, но тој ја смести топката во неговата мрежа.

Реал Мадрид го изедначи резултатот пред самиот крај на првото полувреме, една топка дојде до Марсело а тој со убав шут од далечина погоди за 1-1.

Во 57. минута нововлезениот Асенсио беше проигран од Лукас, влезе во убава позиција и не погреши, погоди за водство од 2-1 кое се покажа како конечен резултат.

Реал Мадрид има победа од Минхен, но поучени од тоа што им се случуваше против Јувентус со многу поголема претпазливост ќе влезат во дуелот на Бернабеу. Играта на Јувентус во Мадрид може да послужи како мотив за Баварците дека и покрај поразот се уште имаат шанси.

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници.