Лига на шампиони

Кралот не падна во Минхен, Реал Мадрид направи голем чекор кон финалето (ВИДЕО)

Реал Мадрид со 2-1 победи на гостувањето кај Баерн Минхен и направи крупен чекор кон финалето од Лигата на шампионите.

Актуелниот европски шампион со голем резултат се враќа од Минхен, Баварците не ја искористија предноста на домашен терен, загубија пред своите навивачи, па во Мадрид ќе се обидат да го надополнат промашеното.
 
Домаќините имаат проблем и со повредени играчи, уште во осмата минута од игра излезе Робен, а во 34. теренот од исти причини го напушти и Боатенг.
 
Резултатот беше отворен во 28. минута кога Кимих од странична ситуација го совлада Навас кој направи погрешна проценка, мислеше дека бекот на Баерн ќе нафрли, но тој ја смести топката во неговата мрежа.
 
Реал Мадрид го изедначи резултатот пред самиот крај на првото полувреме, една топка дојде до Марсело а тој со убав шут од далечина погоди за 1-1.
 
Во 57. минута нововлезениот Асенсио беше проигран од Лукас, влезе во убава позиција и не погреши, погоди за водство од 2-1 кое се покажа како конечен резултат.
 
Реал Мадрид има победа од Минхен, но поучени од тоа што им се случуваше против Јувентус со многу поголема претпазливост ќе влезат во дуелот на Бернабеу. Играта на Јувентус во Мадрид може да послужи како мотив за Баварците дека и покрај поразот се уште имаат шанси.
 

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе