ЕВРО 2020

Крај за Холандија, Чешка е во четврт-финалето (ВИДЕО)

Чешка со 2-0 ја победи Холандија и се пласираше меѓу осумте најдобри на Европското првенство, а победникот го реши еден пресуден момент. 

Холандија го заврши настапот на Европското првенство и покрај перфектниот настап во групната фаза, Чешка денеска подобро се снајде и заслужено оди понатаму.
 
Клучниот момент се случи во 52. минута кога Мален излезе сам пред голманот Томаш Валчик, сакаше да го помине и него, но не успеа. По оваа ситуација Чешка изведе брз напад, Де Лихт играше намерно со рака како последен играч и доби црвен картон. Холандија можеше да поведе, но остана со играч помалку.
 
Таквата состојба на теренот ја искористи Чешка, во 61. минута преку Холеш постигна гол со глава за водство од 1-0.
 
Во 80. минута Патрик Шик реализираше за конечни 2-0.
 
Чешка во четврт-финалето ќе игра против Данска.

Tреба да ја прифатиме технологијата, наместо да се плашиме од неа, а и игрите се дел од тој процес. 

повеќе

Moжно ли е стотици кандидати за градоначалници три недели да ветуваат, а никој да не каже од каде средства за таа намена т.е. никој да не го спомене зборот децентрализација кој претставува клуч за било какво ветување?

повеќе

Капиталното дело на Танас Вражиновски „Македонска народна митологија“, упатува на потребата нашата наука постојано да се враќа на извориштата на македонската култура и писменост, создавани од светите браќа Кирил и Методиј и од нивните ученици и следбеници, светите Климент и Наум Охридски. 

повеќе