Прв одолжен натпревар во Премиерлигата оваа сезона

Ковид-19 го десеткуваше Њукасл, нема да играат против Астон Вила во петок

Премиерлигата го одложи натпреварот помеѓу Астон Вила и Њукасл откако гостите регистрирала голем број на позитивни случаи на ковид-19 во своите редови.

Коронавирусот придонесе за прв пат оваа сезона да биде одложен натпревар во Премиерлигата, вечерва беше потврдено дека Астон Вила нема да го пречека Њукасл во петок.

Гостите регистрирале голем број на позитивни случаи на ковид-19 во своите редови, некои извори велат дека бројката е двоцифрена, БиБиСи пишува дека станува збор за најмалку пет играчи и двајца членови на персоналот.

Па од таборот на Њукасл побарале одложување на натпреварот а Премиерлигата им одговорила позитивно.

Астон Вила не се противи и порача: „Им посакуваме брзо опоравување на оние кои се заразени со вирусот“.

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе