Квалификации за ЕП 2020

Косово не знае за пораз во квалификациите, ја победи и Чешка (ВИДЕО)

Косово со 2-1 ја победи Чешка и освои три големи бода во борбата за пласман на Европското првенство. 

Помина и четвртото коло од квалификациите а Косово се уште не знае за пораз, денеска ја победи и Чешка, има осум бодови и се наоѓа во одлична позиција за освојување на второто место во групата каде што Англија би требала без проблеми да финишира како прва.
 
Чешка поведе на мечот во Приштина со гол на Шик во 16. минута, но само четири минути подоцна Мурики го изедначи резултатот на 1-1. Во 67. минута Војвода реализираше за комплетен пресврт и победа за Косово од 2-1.
 
Ако Косово ја продолжи оваа форма и успее да се пласира на Европското првенство преку квалификациите, тогаш нема да игра против Македонија во полуфиналето од Лигата на нации. 

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе