Изградбата почнува оваа година

Косово ќе го има најубавиот стадион на Балканот (ФОТО)

Фудбалската федерација на Косово денеска го презентираше проектот за новиот стадион кој оваа година треба да почне да се гради.

 
Косово ќе гради супер модерен стадион кој треба да биде најубав на Балканот.
 
Проектот денеска беше презентиран пред јавноста, а претседателот на Фудбалската федерација на Косово, Агим Адеми вели дека потребата од нов стадион за репрезентацијата е повеќе од реална, бидејќи нивниот најголем стадион во моментов има 12.000 седишта, а барањата за билети се многу поголеми.
 
Новиот стадион е дело на турскиот архитект Мурат Табландоглу и ќе има капацитет од 30.000 гледачи.
 
Планот е со изградба да се стартува оваа година, во склоп на стадионот ќе има и хотели, ресторани, базени...

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе

Културата на победништво од нашите епски и херојски денови тотално ги уназади овие општества во 20 век, вели Миљенко Јерговиќ во интервју за Бука.

повеќе

Запрашајте се, о, вие, бездарници анационални што направивте!

повеќе