Лига на шампиони

Кога играат Шахтар и Интер нема голови (ВИДЕО)

Минатата сезона во Лигата на шампионите двата меча меѓу Шахтар и Интер завршија без голови, а така беше и денеска на нивниот дуел. 

И двете екипи имаа свои шанси, мечот беше рамноправен во првото полувреме, а во вториот дел Шахтар беше тимот кој повеќе напаѓаше.
 
Прв се закани Шахтар преку Соломон уште во петтата минута, па следуваа три шанси на Интер, не реалзираа Барела кој ја погоди пречката, Мартинез утна од непосредна близина, а потоа Џеко сам од три метри успеа да го префрли голот.
 
Во вториот дел исто така по пет минути игра Шахтар прв се закани, а Интер и покрај дефанзивната игра вов финишот за една минута преку Кореа и Де Вриј создаде две шанси кои не ги реализираше.
 
Во вториот дуел од овој термин Ајакс со 2-0 го победи Бешикташ, головите беа дело на Бергуис и Халер во првото полувреме.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе