Лига на шампиони

Кога играат Шахтар и Интер нема голови (ВИДЕО)

Минатата сезона во Лигата на шампионите двата меча меѓу Шахтар и Интер завршија без голови, а така беше и денеска на нивниот дуел. 

И двете екипи имаа свои шанси, мечот беше рамноправен во првото полувреме, а во вториот дел Шахтар беше тимот кој повеќе напаѓаше.
 
Прв се закани Шахтар преку Соломон уште во петтата минута, па следуваа три шанси на Интер, не реалзираа Барела кој ја погоди пречката, Мартинез утна од непосредна близина, а потоа Џеко сам од три метри успеа да го префрли голот.
 
Во вториот дел исто така по пет минути игра Шахтар прв се закани, а Интер и покрај дефанзивната игра вов финишот за една минута преку Кореа и Де Вриј создаде две шанси кои не ги реализираше.
 
Во вториот дуел од овој термин Ајакс со 2-0 го победи Бешикташ, головите беа дело на Бергуис и Халер во првото полувреме.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе