Поразот во Белград уште е интересен за англиските медиуми

Клоп: Престанате да ги споредувате Црвена звезда и Марибор

Ливерпул се подготвува за мечот против Фулам во Премиерлигата, но за англиските новинари поинтересен е поразот од Црвена звезда во Лигата на шампионите.

Ливерпул доживеа непријатен пораз на гостувањето во Белград, црвените очекуваа сигурни три бода, но загубија со 2-0 од Црвена звезда.
 
Англиските медиуми Црвена звезда ја споредуваат со Марибор со кој Ливерпул исто така играше во групна фаза и во Словенија победи со 7-0, а во Англија со 3-0. Но Клоп вели дека нема простор за споредба.
 
„Во вторникот доживеавме тежок удар кој не го очекувавме. Никој не очекуваше таков резултат во таква игра, но слични работи се случувале. Одигравме лош натпревар и во ниту еден момент не го игнориравме тој факт. Со должна почит, Црвена звезда не е Марибор од минатата сезона и престанете да ги споредувате тие два клуба. Звезда играше со тројца во последната линија и имаше таква, неверојатна атмосфера. Тоа беше комплетно различно од натпреварот на Енфилд“, вели Клоп.
 
„Сакам што побрзо да покажеме реакција по овој пораз. Генерално формата ни е добра, одигравме многу добри натпревари. Не сакам да се крева врева по овој пораз, бидејќи и не го славам големите победи по пет дена. Сеако дека можеме подобро, секогаш може подобро. Од стартот на сезоната одигравме два лоши натпревари против Наполи и Звезда. Нашиот фудбал беше успешен досега“.
 

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе