Ливерпул

Клоп објасни зошто не сака да носи костум на натпреварите

Тренерот на Ливерпул, објаснува зошто веќе не носи костуми на мечевите на неговиот тим.

И покрај тоа што Ливерпул ја освои титулата во Лигата на шампионите, Клоп не носеше костуми.
 
Тој ги носел кога мислел дека било задолжително да биде облечен така, но кога видел дека не е престанал да се облекува така.
 
„Имам костум за свадби, погреби и доколку некој ми рече дека треба да облечам костум, во спротивно никогаш не би облекол. Да ја земеме за пример гала вечерта што ја организира Џејмс Милнер, некогаш носам одело, а некогаш смокинг“, вели Клоп.
 
„Ако сите други носат, не сакам јас да бидам кловн во групата. Каде што луѓето ќе покажуваат на мене и ќе викаат, ах то не носи костум“.
 
„Не се чувствувам комфорно во него. Од машната не можам да дишам правилно. Па не сакам да мислам пред натпреварот што ќе носам“.
 
„Навистина сум среќен кога економот ќе ми даде нешто што ќе го облечам веднаш и ќе излезам надвор. Понекогаш облекувам костум, но не го правам тоа на фудбалски меч“.
 
„Кога почнав во Лигата на шампионите носев бидејќи некој ми кажа дека тоа е должност, затоа“.
 
„Првиот пат кога видов дека друг тренер кој стои до мене не носи костум, престанав да носам и јас“.
 
„Не сакам да изгледам добро крај аут линијата, мојот тим треба да изгледа добро, тоа ми е главната цел“.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе