Ливерпул

Клоп објасни зошто не сака да носи костум на натпреварите

Тренерот на Ливерпул, објаснува зошто веќе не носи костуми на мечевите на неговиот тим.

И покрај тоа што Ливерпул ја освои титулата во Лигата на шампионите, Клоп не носеше костуми.
 
Тој ги носел кога мислел дека било задолжително да биде облечен така, но кога видел дека не е престанал да се облекува така.
 
„Имам костум за свадби, погреби и доколку некој ми рече дека треба да облечам костум, во спротивно никогаш не би облекол. Да ја земеме за пример гала вечерта што ја организира Џејмс Милнер, некогаш носам одело, а некогаш смокинг“, вели Клоп.
 
„Ако сите други носат, не сакам јас да бидам кловн во групата. Каде што луѓето ќе покажуваат на мене и ќе викаат, ах то не носи костум“.
 
„Не се чувствувам комфорно во него. Од машната не можам да дишам правилно. Па не сакам да мислам пред натпреварот што ќе носам“.
 
„Навистина сум среќен кога економот ќе ми даде нешто што ќе го облечам веднаш и ќе излезам надвор. Понекогаш облекувам костум, но не го правам тоа на фудбалски меч“.
 
„Кога почнав во Лигата на шампионите носев бидејќи некој ми кажа дека тоа е должност, затоа“.
 
„Првиот пат кога видов дека друг тренер кој стои до мене не носи костум, престанав да носам и јас“.
 
„Не сакам да изгледам добро крај аут линијата, мојот тим треба да изгледа добро, тоа ми е главната цел“.

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе