Поранешниот судија му замери на Германецот

Клатенбург го нападна Клоп: Не коментираше вака кога Ливерпул победуваше секоја недела, сега мора да е загрижен

Поранешниот судија Марк Клатенбург го нападна Јирген Клоп во својата колумна за Дејли Мејл, вели дека тренерот на Ливерпул очигледно е загрижен па затоа коментира дека судиите го фаворизираат Манчестер јунајтед.

По поразот од Саутемптон, Јирген Клоп реши да се пожали од судиите и обвини за двојни аршини.

„Слушам сега дека Манчестер јунајтед имал повеќе пенали за две години отколку јас за пет и пол години колку што сум тука“ – прокоментира Германецот.

Тој исто така посочи дека неговиот тим требал да добие барем два пенали против „светците“, особено доколку неговите играчи глумеле како што тоа го прават фудбалерите на „ѓаволите“.

Ова не му се допадна на поранешниот судија Марк Клатенбург, кој во својата колумна за Дејли Мејл реши да „удри“ по тренерот на Ливерпул.

„Јирген Клоп мора да е загрижен, неговите коментари за Манчестер јунајтед и пеналите се исти како оние на Сер Алекс Фергусон од минатото. Тоа се умствени игри, обид да се влијае врз судијата Пол Тирни и да се влезе во неговата глава пред големиот натпревар во недела“ – пишува Клатенбург.

„Тој не сака да губи, никогаш не сакал да губи. Не се однесуваше вака минатата сезона кога Ливерпул победуваше секоја недела“.

„Очигледно сега е напнат, од времето на Фергусон не сум видел ваков бесрамен обид да се влијае врз судија во пресрет на голем натпревар“.

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе