„Црвените“ се борат и против традицијата

Ќе биде ли Ливерпул првиот кој без Французин во тимот ја освоил Премиерлигата во 21. век?

Ливерпул и Манчестер Сити водат голема битка за титулата во Премиерлигата, а на „црвените“ не им оди во прилог една традиција која е створена во 21. век.

Ако Ливерпул ја освои титулата во Премиерлигата, ќе стане првиот тим на кој тоа му успеало во 21. век а притоа во составот да нема француски фудбалер.
 
Сите англиски шампиони од сезоната 1999/2000 па до минатата во својот состав имале и барем еден играч од Франција. Ливерпул нема таков.
 
Првата титула во овој век во Премиерлигата ја освои Манчестер јунајтед, тогаш Фергусон го имаше Микаел Силвестре и никој немаше повеќе мечеви како стартер во тимот од него таа сезона.
 
Јирген Клоп не е анти-французин. Тој сакаше да го донесе Набил Фекир од Лион, но не успеа во намерата.
 
Факт е дека нема ниту еден од Франција во неговите 22 фудбалери. Седум се од Англија, тројца од Бразил, двајца од Холандија и по еден од Белгија, Камерун, Хрватска, Египет, Гвинеа, Португалија, Сенегал, Шпанија, Швајцарија и Шкотска.
 
Листата на француски фудбалери кои ја освоиле Премиерлигата од 2000 година па наваму.
 
 

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе