УЕФА награди

Кјаер и медицинскиот тим кој му го спасија животот на Ериксен, ја добија претседателската награда на УЕФА

Церемонијата на УЕФА на која ќе биде извршена ждрепката за Лигата на шампионите почна емеотивно со наградата на претседателот Александер Чеферин која беше доделена за спасувањето на животот на Ериксен. 

Капитенот на Данска, Симон Кјаер и медицинскиот тим на стадионот, медицинскиот тим на УЕФА и на данската репрезентација кои му го спасија животот на Кристијан Ериксен ја добија наградата на претседателот Александер Чеферин.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе