Побарале да се направи анализа на трошоците

Кинезите дознаа колку длабоко треба да бркнат во џебот, сонот на Интер наречен Меси чини најмалку 500 милиони!

Медиумите од Италија продолжуваат да пишуваат за преселба на Лео Меси во Интер, се вели дека Кинезите побарале студија колку ќе чини еден ваков трансфер и одговорот е најмалку 500 милиони евра.

Бепе Марота во неколку наврати порача дека е невозможно Интер да го ангажира Лео Меси, а Антонио Конте изјави дека полесно е да се премести катедралата Дуомо отколку да се купи Аргентинецот, но и покрај тоа, медиумите продолжуваат да пишуваат за преселба на напаѓачот на Џузепе Меаца.

Последните информации велат дека Кинезите побарале студија, Џиндонг Жанг (таткото на претседателот на Интер, Стивен Жанг) сака да знае колку ќе чини еден ваков трансфер.

Според пишувањата на Кориере дела Сера, се работи за операција од најмалку 500 милиони евра, во која влегува обесштетување од околу 150 милиони евра, плус бонуси и провизии како и нето плата од 50 милиони евра годишно (65 милиони евра бруто благодарејќи на новите закони на владата за раст на екомонијата).

Газета дело спорт пак пишува дека Интер ќе треба да одвои само 260 милиони евра за плата, односно четиригодишен договор со нето плата од 50 милиони евра или 65 милиони евра бруто плата.

Доколку и Лео Меси се пресели во Серија А, зделката ќе биде побогата од онаа на Кристијано Роналдо, чиј трансфер го чинеше Јувентус преку 350 милиони.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе