Баерн Минхен

Кимих кој одбиваше да се вакцинира, не ја помина најбезболно короната, на теренот се враќа следната година

Џошуа Кимих беше еден од фудбалерите на Баерн Минхен кои не сакаа да се вакцинираат, тој се зарази од ковид-19, сега е негативен, но поради последици од болеста дури во јануари ќе се врати во полн погон. 

Баерн Минхен денеска соопшти дека ќе биде без Џошуа Кимих до крајот на оваа година. Тој ќе ги пропушти мечевите против Мајнц, Штутгар и Волфсбург кои баварците ги играат во декември.
 
„Задоволен сум што мојот карантин поврзан со короната заврши. Добар сум, но поради мала инфилтрација во моите бели дробови во моментов не можам да тренирам со полн интензитет. Ќе тренирам постепено и едвај чекам целосно да се вратам во јануари“, изјави Кимих.
 
Тој беше еден од проблематичните фудбалери кои не сакаа да се вакцинираат. Кога конечно одлучи да прифати вакцинација, се зарази со ковид-19 и сега ќе мора да паузира одреден период.

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе