Играчите на Милан претераа

Кеси и Бакајоко ќе бидат казнети за инцидентот со дресот на Ачерби

Милан го победи Лацио во важен меч за пласман на позициите кои водат во Лигата на шампионите, а по натпреварот на теренот се случија многу работи.

Покрај тепачката, Кеси и Бакајоко го земаа дресот на играчот на Лацио, Франческо Ачерби и го покажуваа кон трибините исмевајќи го противничкиот фудбалер.
 
На ова му претходеше дуел на социјалните мрежи во кој Ачерби пред мечот твитна дека Лацио има подобри индивидуалци од Милан, на што Бакајоко му возврати дека ќе видат на теренот.
 
По мечот Ачерби наивно го смени дресот со некои од играчите на Милан, а Кеси и Бакајоко го злоупотребија откако на непристоен и досега невиден начин го исмеваа дефанзивецот на Лацио.
 
Претседателот на Фудбалската федерација на Италија, Габриеле Гравина потврди дека фудбалерите на Милан, Кеси и Бакајоко ќе бидат казнети за гестот, но нема да може да бидат и суспендирани. Најверојатно ќе добијат само парични казни и опомени за непристојно однесување.

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе

Очигледно во градењето на македонското општество заборавивме да ја промовираме правдата како негова примарна цел.

повеќе