Најлошата одлука во неговиот живот

Кармата е кучка, Арон Јохансон во 2013 го замени Исланд со САД за да игра на светско, сега...

Велат кармата е кучка и тоа најдобро го осети Арон Јохансон кој во 2013 реши да го прифати повикот од САД и му го сврте грбот на Исланд со цел да настапел на Светско првенство

„Рибарите“ оваа недела испишаа нова историја откако обезбедија настап на нов голем собир, Исланд стана најмалата земја која изборила пласман на Светско првенство.

Но на ваквиот успех не се радува еден Исланѓанец, 26 годишниот Арон Јохансон.

Тој е роден во САД од родители Исланѓани, но фудбалската кариера ја започнува во Исланд и настапува за младите категории на оваа репрезентација.

Но во 2013 добива повик од САД, и решава да го прифати зошто така ќе имал поголеми шанси за настап на Светско првенство.

Но за негова несреќа, Исланд во 2016 се избори за настап на Европско, а сега и на светско.

За ситуацијата да биде уште посмешна, САД доживеа шокантна елиминација и нема да патува за Русија.

Пораката на амбасадорот Бејли среде Скопје, јас не ја сфатив како шлаканица врз ДИК и нивните неодговорни членови (за наша несреќа едногласни во мислите и менталната матрица)!

повеќе

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе