НБА

Кари го предводеше Голден стејт до победа над Клиперс, Хјустон го понижи Орландо (ВИДЕО)

Стеф Кари одново беше лидер на екипата на Голден стејт која со 115:105 го победи Лос Анџелес Клиперс, Хјустон буквално го понижи Орландо откако го победи со 42 поени разлика, 132:90. 

Стеф Кари имаше уште една извонредна партија со која му донесе победа на Голден стејт, овој пат над Лос Анџелес Клиперс со десет поени разлика.
 
Кари постигна 38 поен, имаше и 11 асистенции, најдобар во составот на Клиперс беше Пол Џорџ со 25 поени, еден повеќе од Ленард.
 
 
Хјустон оствари голем триумф откако со 132:90 буквално го понижи Орландо Меџик кој синоќа изгледаше тотално немоќно.
 
Вуд со 22 поени и 15 скокови беше најдобар во тимот на Хјустон, Харден имаше 15 поени и 13 асистенции. Во Орландо расположен беше само Вучевиќ кој мечот го заврши со 22 поени и 12 скокови.
 
 
Резултати:
 
Детроит - Феникс 110:115
Бостон - Вашингтон 116:107
Њу Ореланс - Шарлот 110:118
Њујорк - Оклахома 89:101
Хјустон - Орландо 132:90
Мемфис - Бруклин 115:110
Милвоки - Јута 118:131
Голден стејт - ЛА Клиперс 115:105
ЛА Лејкерс - Чикаго 117:115
Сакраменто - Торонто 123:144

Пред неколку недели се наврши една година од почетокот на пандемијата. Ковид-19 ги разоткри системските проблеми во здравствениот систем и другите институционални гранки на Косово.

повеќе

Ако не се претвориме во систем на вакцинални касти („Тргни ги твоите Астразенека-шепи од мојот Фајзер-дедо“), може да застраниме кон вакцинални пасоши со сомнителна валидност („Врвката на оваа пропусница не е во нијанса одобрена од СЗО!“).

повеќе

Освен неколку изолирани обиди, повеќето луѓе не реагираат кај институциите и не бараат одговорност. 

повеќе