СП 2022

Канада воодушеви, Белгија ги однесе трите бода (ВИДЕО)

Белгија славеше со 1-0 во пресметката со Канада и покрај тоа што „црвените ѓаволи" прикажаа премалку.

Белгија стигна до трите планирани бода во пресметката против Канада, но избраниците на Мартинез ќе сакаат што побрзо да го заборават мечoт.

Канада воодушеви со својот пристап, не се исплаши од звучното име на противникот, можеше да поведе, но Дејвис промаши пенал.

Потоа не беа искористени неколку добри шанси, а казната за ова стигна во финишот од првото полувреме, Алдервирелд испрати долга топка од својата половина, а Батшуаји погоди за 1-0.

Во продолжението од мечот, Белгија никако не успеваше предвреме да го реши победникот, но заморот ги стигна фудбалерите на Канада, па резултатот остана непроменет.

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе