СП 2022

Канада само ја налути Хрватска, убедлива победа за „коцкестите“ (ВИДЕО)

Хрватска со 4-1 ја победи Канада и се искачи на првото место во групата, доволно им е и реми против Белгија во последното коло за да го заверат пласманот во осминафиналето на Мундијалот. 

Натпреварот почна шокантно за Хрватска, по само 68 секунди игра Дејвис донесе водство за Канада од 1-0. Тоа беше прв погодок за Канаѓаните на Светските првенства.
 
 
Но, Хрватска брзо се созема, во 36. минута Крамариќ по асистенција од Перишиќ постигна гол за израмнување на 1-1.
 
 
Само осум минути подоцна Ливаја постигна гол за комплетен пресврт и водство на Хрватска од 2-1, со тој резултат се замина на полувремето.
 
 
Во 70. минута Крмариќ постигна уште еден гол, зголеми на 3-1 и веќе беше јасно кој ќе биде победникот на овој натпревар.
 
 
Во судиското продолжение, по една контра, Мислав Оршиќ несебично додаде до Мајер, а тој погоди за конечни 4-1.
 
 
По две одиграни кола Хрватска и Мароко имаат по четири бода, Белгија има три, Канада е без бодови и ги загуби сите шанси за осминафинале.
 
Во последното коло Хрватска игра против Белгија и доволен им е бод да се пласираат понатаму, Мароко игра со Канада.
 

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе