СП 2022

Камерунец донесе победа за Швајцарија против Камерун, не се израдува (ВИДЕО)

Емболо кој е роден Камерунец го постигна единствениот гол за Швајцарија во победата од 1-0 против Камерун на почетокот од Светското првенство. 

Швајцарија со победа го почна Светското првенство, тие славеа над Камерун со минимални 1-0.
 
Единствениот гол на мечот се случи во 48. минута кога по асистенција од Шакири, Емболо погоди за 1-0, резултат кој се покажа како конечен.
 
Интересно, Емболо е роден во Камерун, неговиот татко се уште живее во таа земја, но тој настапува за Швајцарија. По постигнатиот гол, напаѓачот не се радуваше поради почит кон африканската земја.
 

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе