Евробаскет У16 Б дивизија

Кадетите подобри од Белгија

Македонските кошаркари до 16 години ја победија Белгија со 80:68 на Европското првенство Б дивизија кое се одржува во Сараево.

По вчерашниот пораз од Русија, македонските кошаркарски надежи денеска ја совладаа Белгија со 12 поени разлика.
 
Избраниците на Александар Јованчев го диктираа темпото на игра во речиси целиот натпревар, со мал пад на концентрацијата откако екипи се вратија на теренот по паузата на полувремето. Во финишот, нашите репрезентативци до 16 години славеа со 68-80 односно 13-22, 19-27., 28-16 и 8-15 по делници.
 
Најефикасен во нашата селекција беше Андреј Андоски со 22 поени, Лука Савичевиќ постигна 17 поени.
 
Следно за нашите репрезентативни кадети е натпревар против Словачка, закажан за утре (сабота, 11 август) со почеток во 21:00 часот.

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе