Серија А

Јувентус ја победи Сампдорија, деби гол за Локатели (ВИДЕО)

Јувентус дојде до првата домашна победа оваа езона во Серија А откако со 3-2 ја победи Сампдорија. 

Алегри шанса му даде на Перин од првата минунта наместо на Шчесни, но Јувентус и 20. натпревар по ред во Серија А не ја сочува мрежата.
 
Јувентус добро го почна мечот во 10. минута Дибала постигна убав гол за водство од 1-0.
 
Но само десет минути подоцна Дибала со солзи во очите поради повреда го напушти мечот, на негово место влезе Ккулушевски.
 
Во 43. минута Бонучи од пенал го зголеми водството на Јувентус на 2-0, но во следната минута погоди Јошида за 2-1 и не дозволи домаќините да се одлепат.
 
Во 57. минута по едно добро додавање од Кулушевски, Локател постигна гол за водство на Јувентус од 3-1, тоа беше негов прв гол во црно-белиот дрес.
 
На седум минути пред крајот, Кандрева даде гол за 3-2 и интересен финиш на мечот, но до крајот Јувентус успеа да го одбрани водството.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе