Серија А

Јувентус го освои осмото Скудето по ред! (ВИДЕО)

На пет кола до крајот Јувентус го освои осмото Скудето по ред откако со 2-1 ја победи Фиорентина во Торино. 

По разочарувачката елиминација од Лигата на шампионите, Јувентус се утеши со заверка на титулата во Италија отако ја завери со победа над Фиореинтина.
 
Работите не почнаа најдобро за Јувентус, Фиорентина поведе со гол на Миленковиќ уште во шестата минута од натпреварот.
 
Израмнувањето дојде во 37. минута од натпреварот преку Алекс Сндро, а по осум минути игра во второто полувреме со автогол на Пицела, Јувентус направи комплетен пресврт и поведе со 2-1, што беше и конечен резултат.
 
Со овој триумф Јувентус и теоретски го завери осмото Скудето по ред во Серија А.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе