Серија А

Јувентус го освои осмото Скудето по ред! (ВИДЕО)

На пет кола до крајот Јувентус го освои осмото Скудето по ред откако со 2-1 ја победи Фиорентина во Торино. 

По разочарувачката елиминација од Лигата на шампионите, Јувентус се утеши со заверка на титулата во Италија отако ја завери со победа над Фиореинтина.
 
Работите не почнаа најдобро за Јувентус, Фиорентина поведе со гол на Миленковиќ уште во шестата минута од натпреварот.
 
Израмнувањето дојде во 37. минута од натпреварот преку Алекс Сндро, а по осум минути игра во второто полувреме со автогол на Пицела, Јувентус направи комплетен пресврт и поведе со 2-1, што беше и конечен резултат.
 
Со овој триумф Јувентус и теоретски го завери осмото Скудето по ред во Серија А.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе