Куп на Италија

Јувентус дури во продолженијата ја победи Џенова за пласман во четвртфиналето од купот (ВИДЕО)

Во натпревар кој траеше 120 минути, Јувентус со 3-2 ја победи Џенова и се пласираше во четвртфиналето од Купот на Италија. 

Резултатот беше отворен уште во втората минута кога Кулушевски реализириаше за водство на Јувентус од 1-0.
 
Во 23. минута прекрасна асистенција од Кулушевски за Мората кој реализира за предност од 2-0. Во тие моменти се чинеше дека Јувентус лесно ќе дојде до победата.
 
Но пет минути подцна Чибора погоди со глава за намалување на 2-1, ја врати Џенова во игра а на 15 минути до крајот Мелегони постигна прекрасен гол за 2-2. Со тој резултат заврши регуларниот дел од мечот.
 
Победничкиот гол за Јувентус дојде во 105. минута кога по додавање од Мората погоди Хамза Рафиа за 3-2.
 
Јувентус во четвртфиналето ќе игра со победникот од мечот меѓу Сасуоло и СПАЛ.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе