Куп на Италија

Јувентус дури во продолженијата ја победи Џенова за пласман во четвртфиналето од купот (ВИДЕО)

Во натпревар кој траеше 120 минути, Јувентус со 3-2 ја победи Џенова и се пласираше во четвртфиналето од Купот на Италија. 

Резултатот беше отворен уште во втората минута кога Кулушевски реализириаше за водство на Јувентус од 1-0.
 
Во 23. минута прекрасна асистенција од Кулушевски за Мората кој реализира за предност од 2-0. Во тие моменти се чинеше дека Јувентус лесно ќе дојде до победата.
 
Но пет минути подцна Чибора погоди со глава за намалување на 2-1, ја врати Џенова во игра а на 15 минути до крајот Мелегони постигна прекрасен гол за 2-2. Со тој резултат заврши регуларниот дел од мечот.
 
Победничкиот гол за Јувентус дојде во 105. минута кога по додавање од Мората погоди Хамза Рафиа за 3-2.
 
Јувентус во четвртфиналето ќе игра со победникот од мечот меѓу Сасуоло и СПАЛ.

Ве молам потрошете малку време и погледајте кои закони не може да се донесат, ако за нив не даде амин Али Ахмети.

повеќе

Структурното насилство кон трансродовите и родово небинарните луѓе е препрека во нивното реализирање како полноправни членови на општеството.

повеќе

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе