НБА

Јута убедлива и против шампионот, Лејкерс е во губитничка серија (ВИДЕО)

Јута уште еднаш покажа дека е најдобар тим во досегашниот дел од сезоната откако го победи Лос Анџелес Лејкерс со 114:89. 

Лос Анџелес Лејкерс го забележа четвртиот пораз по ред, овој пат загуби на гостувањето кај Јута која доминираше во текот на целиот натпревар.
 
Јута која е убедливо најдобриот тим во досегашниот дел од сезоната, многу лесно се справи со Лејкерс, во еден период водеа и со 28 поени разлика, на крајот победи со 114:89.
 
Кларксон и Гобер постигнаа по 18 поени во составот на Јута, Леброн Џејмс реализираше 19 поени.
 
 
Резултати:
 
Атланта - Бостон 127:112
Кливленд - Хјустон 112:96
Индијана - Голден стејт 107:111
Чикаго - Минесота 133:126
Мајами - Торонто 116:108
Њу Орлеанс - Сан Антонио 102:99
Феникс - Шарлот 121:124
Јута - Лејкерс 114:89

Иако новогодишните честитки во јануари оваа година, беа најчесто за здравје и со желба за „старото нормално“, првите три месеци од 2021 година не навестуваат крупни промени околу тоа кој ќе биде повторно најизговорениот збор и во периодот кој претстои. 

повеќе

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе