Вметнале специјална клаузула при разделбата

Јунајтед го копира Челси за да не остане со празни раце, ќе добие 10 милиони доколку Мурињо заврши во Реал

„Црвените ѓаволи" си обезбедиле специјална клаузула при разделбата со Жозе Мурињо, доколку Португалецот наскоро си најде нов ангажман, тие ќе добијат најмалку 10 милиони фунти.

По поразот од Ливерпул на средината од декември, Манчестер јунајтед реши да се раздели со Жозе Мурињо. Поради предвремениот прекин на соработката, „ѓаволите“ му исплатија на Португалецот 15 милиони фунти.

Но според пишувањата на „Сан“, Ед Вудворд го следел примерот на Челси и вметнал специјална клаузула. Кога Мурињо доби отказ од Челси во декември 2015, „сините“ ставиле клаузула според која тие ќе добијат обесштетување доколку тој се врати на работа во следните 12 месеци.

За клуб од Премиерлигата сумата изнесувала 15 милиони фунти (колку што плати и Манчестер јунајтед), а за клуб од друго првенство имало мал попуст и сумата била 10 милиони фунти.

Па „Сан“ вели дека идентични услови се поставени и сега при разделбата на Манчестер јунајтед и Жозе Мурињо, и доколку „специјалниот“ го превзеде Реал Мадрид како што се шпекулира, „ѓаволите“ ќе добијат 10 милиони фунти.

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе

Неопходно е да се надминат бариерите кои во моментов се присутни во регулаторната, политичката, финансиската и пазарната рамка и кои го кочат напредокот кон обновливите извори на енергија.

повеќе