Црногорецот погоди на дебито за Херта

Јоветиќ стана само вториот фудбалер во историјата кој постигнал гол во сите пет најсилни лиги (ФОТО)

Црногорската фудбалска ѕвезда, Стеван Јоветиќ синоќа погоди на своето дерби за Херта и испиша историја.

Јоветиќ е само вториот фудбалер во светот кој успеал да постигне гол во сите пет најдобри лиги.

Синоќа дебитираше за Херта, неговиот тим загуби од Келн со 3-1, а тој беше стрелец на единствениот погодок.

Јоветиќ во Серија А даваше голови за Фиорентина и Интер, во Премиерлигата за Манчестер Сити, во Ла Лига за Севиља, во Лига 1 за Монако.

Првиот фудбалер кој успеал да постигне голови во сите пет најсилни лиги е Романецот, Флорн Радучоју.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе