НБА

Јокиќ со нов дабл-дабл го предводеше Денвер до победа над Њујорк (ВИДЕО)

Никола Јокиќ одигра нова МВП партија и му помогна на својот тим да дојде до триумф над Њујорк од 113-97. 

Јокиќ постигна 32 поени, имаше 12 скокови и шест асистенции, беше најдобар на теренот, а поддршка имаше од Риверс кокј постигна 25 поени. Најдобар кај Њујорк кбеше Квикли со 18 поени.
 
На шест меча до крајот од сезоната Денвер го има заверено настапот во плејофот.
 
 
Резултати: 
 
Орландо - Бостон 96:132
Кливленд - Портланд 105:141
Атланта - Феникс 135:103
Хјустон - Филаделфија 115:135
Индијана - Сакраменто 93:104
Милвоки - Вашингтон 135:134
Минесота - Мемфис 135:139
Денвер - Њујорк 113:97
Јута - Сан Антонио 126:94

Во последните 30 години сите политички партии, независно од тоа колку демократски се претставуваат во своите програми, на државата гледаат како на инструмент, што е пак првиот сигнал, чекор кон авторитарност.

повеќе

Ако денес направиме една историска книжевна паралела, драмското дело на Стефановски ќе го квалификуваме како антологиски бисер, кого и сегашните и идните генерации ќе го чуваат како неодминлив столб на целокупната македонска драмска литература.

повеќе

За првпат во историјата на албанската демократија, една иста партија ќе биде на чело на земјата три последователни мандати. 

повеќе