НБА

Јокиќ го предводеше Денвер до победа, пораз на Портланд од Феникс (ВИДЕО)

Денвер со 114-103 победи на гостувањето кај Минесота, Јокиќ запиша нов дабл-дабл учинок, Портланд загуби со 118-117 на гостувањето кај Феникс. 

Никола Јокиќ уште еднаш покажа зошто е фаворит за МВП наградата, српскиот кошаркар беше најдобар на теренот во мечот меѓу Минесота и Денвер кој го добија гостите со 114-103.
 
Јокиќ постигна 31 поен и имаше 14 скокови, најдобар во составот на Минесота беше Едвардс со 29 поени.
 
 
Портланд доживеа непријатен пораз во борбата за позициите кои водат директно во плејофот. Тие беа поразени на гостувањето кај Феникс со 118-117.
 
Лилард имаше маестрална партија постигнувајќи 41 поен, но тие не беа доволни за да се продолжи победничката серија, Пол беше најдобар кај Феникс со 26 поени.
 
 
Резултати:
 
Шарлот - ЛА Клиперс 90:113
Индијана - Милвоки 133:142
Атланта - Орландо 116:93
Мајами - Филаделфија 106:94
Њујорк - Сан Антонио 102:98
Чикаго - Торонто 114:102
Мемфис - Сакраменто 116:110
Минесота - Денвер 103:114
Феникс - Портланд 118:117

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе