НБА

Јокиќ го предводеше Денвер до нова победа, одлична партија на Дончиќ но пораз на Далас (ВИДЕО)

Никола Јокиќ беше најдобар во победа од 128-99 на Денвер на гостувањето кај Хјустон, Далас загуби на свој терен од Њујорк со 117-109. 

Никола Јокиќ оствари нов дабл-дабл учинок и со неколку атрактивни потези покажа зошто е фаворит за наградата МВП оваа сезона. Тој реализираше 29 поени, имаше и 16 скокови и беше главен во победата над Хјустон од 128-99. Најдобар во составот на домаќините беше Олиник со 23 поени.
 
 
Дончиќ одигра на многу високо ниво против Њујрок, но тоа не беше доволно за победа. Тој постигна 22 поени, но имаше дури 19 асистении, личен рекорд. Поен повеќе од него имаше Порзингис, а тој имаше и 12 скокови.
 
Фантастичен настап за Њујорк, маше Рендл, тој беше главен во победата со 44 поени и десет скокови.
 
 
Резултати:
 
Јута - Индијана 119:111
Детроит - Оклахома 110:104
Филаделфија - ЛА Клиперс 106:103
Вашингтон - Њу Орлеанс 117:115
Бруклин - Шарлот 130:115
Торонто - Орландо 113:102
Чикаго - Мемфис 115:126
Хјустон - Денвер 99:128
Минесота - Мајами 119:111
Сан Антонио - Портланд 106:107
Далас - Њујорк 109:117

Критики за тоа дека треба да се слушаат критики од членови, зошто е разрешен Стојко Пауновски, зошто Максим Димитриевски не е член на Централен одбор, беа искажани на последниот конгрес на СДСМ кој се одржа во неделата.

повеќе

Владите ширум светот имаат тенденција да ги следат своите национални интереси, наместо да следат глобално координиран пристап.

повеќе

СКСМ - комора на иднината, САП системите - иднина на македонскиот бизнис.

повеќе