Лига Европа

Јаневски: Заслуживме со три бода да ја завршиме авантурата во Европа, штета што не го победивме Розенборг

Тренерот на Вардар, Чедомир Јаневски жали што не славеле во дуелот со Розенборг, вели дека „Црвено-црните" заслужиле победа за крај на авантурата во Лига Европа

Во последното коло од групната фаза во најмасовното европско натпреварување, Вардар на домашен терен одигра 1-1 против Розенборг и го освои првиот бод.

„Црвено-црните“ беа одлични во првото полувреме, имаа неколку добри шанси, па Џедомир Јаневски жали што неговите избраници не стигнале до цел плен и авантурата во Лига Европа ја завршуваат само со еден освоен бод.

„Честитки за фудбалерите за извонредната игра, особено во првите 45 минути” – рече тренерот на Вардар на прес конференцијата по крајот на натпреварот.

„Имавме неколку убави шанси, дадовме гол, но за жал ова не успеавме да го крунисаме со три бода, штета што не победивме. Во вториот дел малку паднавме, но и покрај тоа ја имавме најубавата шанса, онаа на Новак. Среќата не не посака, заслуживме три бода”.

„Честитки за оваа генерација на Вардар за настапот во Европа, стигнавме до еден бод, но сакавме повеќе. Не можеме да бидеме задоволни со еден бод”.

Прашањето е претенциозно, интенционално и суштински погрешно формулирано, не го задоволува т.н. троен тест на единство и е итро, манипулативно и сугестивно.

повеќе

Ако Владата е искрена пред нацијата во своите намери да го сочува националното достоинство на македонскиот народ треба да го сподели оригиналниот текст на амандманските интервенции во Уставот.

повеќе

Настрана од прашањето околу името, зачленувањето во НАТО ќе има реперкусии по нашиот животен стандард, реперкусии кои не смееме да ги занемариме, реперкусии поради кои ниту под уставното име не треба да прифатиме зачленување во НАТО.

повеќе