Лига Европа

Извлечена ждрепката во Лига Европа, Наполи против Арсенал е најинтересниот дуел

УЕФА ги одреди и паровите за четвртфиналето од Лига Европа, најлесно помина Челси, а најинтересно ќе биде на пресметката помеѓу Наполи и Арсенал.

По ждрепката за Лигата на шампионите, европската куќа на фудбалот ги одреди и парите во четвртфиналето во Лига Европа.

Најатрактивен дуел во најмасовното европско натпреварување ќе биде пресметката помеѓу Наполи и Арсенал. Двата преставника на Шпанија ќе играат еден против друг, а најдобро помина Челси, кој за противник јад оби Славија Прага.

Паровите во четвртфиналето од Лига Европа:

Наполи – Арсенал

Виљареал – Валенсија

Бенфика – Ајнтрахт

Славија Прага – Челси

Исто како и во ждрепката за Лигата на шампиони, и во Лига Европа беше одреден патот до финалето. Победникот од дуелот помеѓу Наполи и Арсенал ќе вкрси со подобриот од пресметката помеѓу Виљареал и Валенсија, а во второто полувинале ќе играат победниците од Бенфика - Ајнтрахт и Славија Прага – Челси.

Полуфинеле во ЛЕ:

Наполи/Арсенал – Виљареал/Валенсија

Бенфика/Ајнтрахт - Славија Прага/Челси

За жал многумина, а особено оние што треба, не може да ја видат историската димензија на оваа посета на еден папа на нашата земја.

повеќе

Кога знаеме како функционира кризата на претставеност, можеме да спречиме повторување на историјата, кое можеби овој пат би имало и многу полоши последици по демократското општество.

повеќе

Деновиве Владата донесе одлука за формирање на ново министерство. А и така, по глава на жител, верувам, рекордери сме по министерства и министри. Оттука, размислував зошто да не предложам да се формира уште едно – за „спречување автоголови".

повеќе