ФК Работнички

Иван Марковиќ е ново засилување на Работнички

Српскиот фудбалер, Иван Марковиќ потпиша едногодишен договор со Работнички, тој ќе биде засилување за офанзивните позиции. 

Работнички промовираше уште едно засилување, се работи за 25-годишниот српски напаѓач Иван Марковиќ кој може да игра и како офанзивен фудбалер во средниот ред. Тој доаѓа од грчкиот клуб Каламата.
 
Младинскиот стаж го стекнал во српскиот клуб Партизан, а потоа гради и интернационална кариера. Бил член на Корона Кјелце (Полска), ЦСКА Софија (Бугарија), Левадијакос (Грција), Черно Море (Бугарија), Геонгам (Кореја), Ескилстуна (Шведска). Во Србија има настапувано за Вождовац и за Радник.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе