Квалификации за ЕП 2020

Италија со девет гола ја понижи Ерменија, Шпанија даде пет против Романија (ВИДЕО)

Селекцијата на Италија ја посрамоти Ерменија победувајќи ја со 9-1, убедлива беше и Шпанија која со 5-0 ја совлада Романија. 

Италијанците се мајстори за дефанзива и многу често, особено на големите натпреварувања ги добиваат мечевите со малку погодоци, но вечерва беше поинаку, Италија ја наполни мрежата на Ерменија.
 
Азурите победија со 9-1, Имобиле и Заниоло дадоа по два гола, по еднаш погодија Барела, Ромањоли, Жоргињо, Орсолини и Киеза.
 
Убедлива беше и Шпанија, тие со 5-0 беа подобри од Романија. Два гола даде Морено, по еден Руиз и Оризабал, еден погодок беше автогол.
 
Во другите денешни натпревари од квалификациите, Швајцарија со 6-1 славеше на гостувањето кај Гибралтар, Грција со 2-1 ја победи Финска, БиХ со 3-0 победи во Лихтенштајн, Малта на домашен терен загуби од Норвешка со 1-2, Шведска со 3-0 ги совлада Фарските Острови. 
 
Во единствениот меч кој беше значаен за пласман на ЕП вечерва, Ирска и Данска одиграа 1-1, Данците одат на континенталниот собир.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе